Barierki ochronne drogowe – zabezpiecz plac budowy

Organizujesz plac budowy i zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników? Postaw na stabilne i wytrzymałe barierki ochronne drogowe! W ten sposób zmniejszysz ryzyko wypadku, jednocześnie uniemożliwisz osobom niepowołanym wstęp na teren budowy. Sprawdź, gdzie ustawić barierki i czym kierować się przy ich wyborze!

Bariery drogowe – zastosowanie

Barierki ochronne drogowe przydają się nie tylko podczas budowy i remontu jezdni. W ten sposób można również zabezpieczyć prace na wysokości. Bariery pozwalają wyznaczyć ciągi komunikacyjne i drogi ewakuacyjne na placu budowy. Wspomniane elementy nadają się do zabezpieczania wykopów, dołów, studzienek, otwartych krawędzi budynku i stref niebezpiecznych. Separatory zapobiegają włamaniu i wtargnięciu na teren budowy. Kradzież materiałów budowlanych naraziłoby wykonawcę na poważne straty materialne, a także wpłynęłoby na opóźnienia w realizacji inwestycji.

Zastanawiasz się, jak tymczasowo wyznaczyć parking i plac budowy? Z pomocą przychodzą betonowe barierki ochronne drogowe, które stosuje się też na przyczółkach wiaduktów i obrzeżach mostów. Separatory skutecznie chronią robotników przed nadjeżdżającymi pojazdami. Wyraźnie wyznaczają plac budowy, a przy tym nie można ich staranować. Instalacja barierek zmniejsza natężenie ruchu pieszego w pobliżu robót.

Barierki ochronne drogowe – wymagania prawne

Balustrady, określane też jako barierki ochronne drogowe, składają się z poręczy na wysokości 1,1 m i deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m. Specjaliści przypominają, żeby wypełnić między dwoma elementami tak, dzięki czemu nie będzie stwarzała zagrożenia dla osób pracujących na wysokości.

System zabezpieczeń powinien być odporny na obciążenia statyczne, dzięki czemu chroni przed upadkiem z wysokości. Składa się nie tylko z barierek ochronnych, lecz także elementów montażowych. Należą do nich m.in. zaciski, które umieszcza się na:

  • gzymsach, 
  • prętach zbrojeniowych,
  • drewnianych dźwigarach lub belkach.

Plastikowe barierki ochronne drogowe czy betonowe 

Plastikowe barierki ochronne drogowe dostępne są w kilku kolorach – białym, czerwonym i żółtym. Osłony informują uczestników ruchu o prowadzonych robotach budowlanych, dlatego można je spotkać na mostkach, ciągach pieszych, ścieżkach rowerowych i kładkach. Separatory zostały wykonane z wytrzymałego polietylenu, dzięki czemu cechują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj ustawia się na przemian białe i czerwone bariery, w ten sposób widoczne są z daleka. Separatory występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do swoich potrzeb.

Betonowe bariery zazwyczaj są szare, a w razie potrzeby możesz zamówić biało-czerwone lub żółto-czarne modele. Dzięki temu zyskujesz pewność, że każdy je zauważy. Zanim je wybierzesz, upewnij się, że nie mają ostrych krawędzi, ani wystających nitów i śrub. Dzięki temu nie wyrządzają znacznych szkód, jeśli się na nie najedzie. Separatory są odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × jeden =